Len to naturalna tkanina, która cieszy się ogromną popularnością wiosną i latem. Odzież z lnu jest przewiewna, przyjemna w noszeniu i zapewnia atrakcyjny wygląd. Nie każdy jednak wie, jak obchodzić się z lnem, aby ubrania zachowały swoją jakość przez długi czas. Jak prać, suszyć i przechowywać lnianą odzież, aby zachowała swoje właściwości? Które fasony warto mieć w swojej garderobie?
Zalety lnianej odzieży
Len ceniony jest zarówno przez producentów odzieży, jak i przez konsumentów, który świadomość jest coraz większa, podobnie jak troska o środowisko naturalne. Len to surowiec pochodzenia naturalnego, co oznacza, że jest biodegradowalny. Latem tkaniny lniane przyjemnie chłodzą i odprowadzają wilgoć, a zimą otulają i utrzymują ciepło. Len jest przyjazny dla skóry, hipoalergiczny i miły w dotyku. Lniana odzież wyróżnia się wysokim komfortem noszenia oraz atrakcyjnym wyglądem.
Pranie ubrań z lnu
Odpowiednia pielęgnacja lnianej odzieży, przedłuża jej żywotność. Pranie ręczne to najlepszy sposób czyszczenia, jednak nowoczesne pralki wyposażone są obecnie w specjalne programy do prania delikatnych ubrań. Lnianą odzież zaleca się prać w 30-40 stopniach Celsjusza, na delikatnym cyklu prania. Przed włożeniem ubrań do pralki, należy posegregować i oddzielić kolory od białego. Ponadto, dobrze jest obrócić ubrania na lewą stronę. Do prania należy używać odpowiednich detergentów. Nie zaleca się wykorzystywać wybielaczy, środków zmiękczających czy silnych środków piorących, które mogą osłabiać właściwości absorpcyjne tkaniny.
Suszenie ubrań z lnu
Len to tkanina, która jest podatna na zagniecenia, dlatego należy zmniejszyć obroty w pralce, aby nie uszkodzić delikatnego materiału. Rekomenduje się, że 400-500 obrotów jest w zupełności wystarczające. Nie należy suszyć lnianej odzieży w suszarkach bębnowych. Lniane ubrania najefektywniej schną na świeżym powietrzu. Po praniu, odzież należy dokładnie strzepać, a następnie powiesić na wieszaku lub suszarce.
Prasowanie lnianej odzieży
Len najlepiej prasować, gdy materiał jest jeszcze delikatnie wilgotny. Ubrania lniane należy prasować na lewej stronie, żelazkiem nagrzanym do temperatury nie wyższej niż 200 stopni. Jeśli odzież jest całkowicie sucha, można wykorzystać parę w żelazku, która rozprasuje wszystkie zagniecenia.
Fasony z lnu, które warto mieć
W damskiej garderobie – szczególnie w sezonie wiosenno-letnim, nie może zabraknąć kilku praktycznych fasonów, takich jak:
- lniane topy i koszule;
- lniane spodnie z długą nogawką;
- lniane szorty;
- lniane sukienki.
Lnianą odzież można stylizować na wiele sposobów, dobierając odpowiednie dodatki i akcesoria. Fasony z lnu sprawdzą się na co dzień, do pracy, a także na wieczorne wyjście.
Zobacz tutaj: https://greenpoint.pl/niebiesko-biala-sukienka-z-domieszka-lnu
Zobacz tutaj: https://greenpoint.pl/luzne-czarne-spodnie-z-dodatkiem-lnu
Na co dzień
Len w wydaniu casualowym sprawdza się najlepiej – na co dzień wybierz krótkie szorty z dodatkiem naturalnych włókien i bluzkę z lekkiej wiskozy. W chłodniejszy dzień, krótkie szorty zamień na spodnie z długą, szeroką nogawką.
Do pracy
W sezonie wiosenno-letnim zastąp klasyczny outfit do biura, fasonami z dodatkiem lnu. Zamiast tradycyjnej wełnianej marynarki, postaw na lniany model, który jest lżejszy i wygodniejszy w noszeniu. Pod spód włóż dopasowany kolorystycznie top, a całość dopełnij spodniami z długą nogawką oraz szykownymi dodatkami – czółenkami, aktówką, apszką.
Na randkę
Postaw na modną sukienkę z lnu, która ładnie komponuje się z kobiecymi akcesoriami – kopertówką, szpilkami oraz biżuterią. Model o lekko dopasowanym kroju, w neutralnym kolorze np. beżowym, podkreśli urodę i doda pewności siebie. Sukienkę możesz dopełnić paskiem, który dodatkowo uwydatni talię i zrównoważy proporcje sylwetki.